بهترین و بدترین شهرهای جهان برای زندگی کدامند؟

برای تعیین این لیست ۵ دسته بندی اصلی که دارای ۳۰ فاکتور است تعیین شده‌اند.

وین ­- اتریش

وضعیت بهداشت و درمان، سیستم آموزشی، زیرساختارها، فرهنگ و محیط زیست و توسعه پایدار از دسته‌بندی‌های اصلی هستند. بر این اساس وین، پایتخت اتریش در رتبه نخست قرار گرفته است.


زوریخ ­- سوئیس

زوریخ، شهر معروف سوییس، با ۴۰۰ هزار نفر جمعیت و طبیعت زیبایش، یکی از مراکز اصلی مالی در اقتصاد جهانی در رتبه دوم قرار گرفته است. تعیین میزان "کیفیت زندگی" در بزرگترین شهرهای دنیا یکی از اهداف اصلی این تحقیقات بوده که توسط کمپانی "مرسر" صورت گرفته است. این کمپانی ۱۸۰ شعبه در سراسر جهان دارد و مرکز کاریابی برای مدیران و متخصصان در سراسر جهان است.

رتبه سوم: آکلند ­- نیوزیلند

شهر آکلند دارای بزرگترین بندر در نیم کره جنوبی است. آکلند، بهشت قایق‌های بادبانی است. این شهر بالاترین سرانه قایق‌های بادبانی در جهان را داراست. آکلند دارای بهترین امکانات تفریحی است. علاوه بر این یکی از با امنیت‌ترین شهرهای جهان است.

مونیخ ­- آلمان

تنها جشن اکتبر نیست که میلیون‌ها نفر را به شهر مونیخ می‌کشاند. مونیخ شهری ثروتمند است که دارای جاذبه‌های بسیاری است. مراکز دیدنی، جشن‌ها، امکانات و برنامه‌های فرهنگی باعث شده است تا این شهر را در رتبه چهارم بهترین شهرهای جهان برای زندگی قرار دهد.

ونکوور­ کانادا

این شایعه نیست، در ونکوور می‌توان در یک روز هم اسکی و هم گلف بازی کرد. هوای ملایم آن معروف است و ۶۰۰ هزار ساکن آن در تابستان عرق نمی‌ریزند و در زمستان سردشان نمی‌شود. ونکوور برای ششمین سال متوالی بخاطر خدمات درمانی، سیستم آموزشی، فرهنگ و محیط زیست است که در رتبه بهترین‌ها قرار می‌گیرد.

تهران ­- ایران

پایتخت ایران همچون تحقیقات سال گذشته، باز هم جزو بدترین شهرها برای زندگی است. آلودگی هوا یکی از عواملی است که این شهر را در میان بدترین شهرها قرار می‌دهد.


تردد ­- تهران

رفت و آمد و وسائل نقیله عمومی از دیگر عواملی بوده که تهران را در میان ده شهر بد دنیا قرار داده است.

ترافیک

ترافیک در تهران و میزان ساعاتی که ساکنان این شهر در پشت ترافیک می‌گذرانند هم از فاکتورهایی است که این شهر را در میان شهرهای بد جهان قرار داده است.

زباله و بهداشت

آزادی شهروندان، دسترسی به رسانه‌ها، دسترسی به مواد غذایی، وضعیت بهداشتی و زباله‌ها، وضعیت آموزشی، امنیت و موارد دیگر از جمله فاکتورهایی هستند که در این تحقیقات در مورد ۲۲۱ شهر در دنیا مد نظر گرفته شده‌اند. تهران در این تحقیقات در میان آخرین‌هاست.

بغداد بدترین شهر دنیا

با توجه به همه عواملی که در تعیین یک شهر خوب و یا بد در این تحقیقات دخیل بوده‌اند، بغداد با کسب رتبه ۲۲۱ عنوان بدترین شهر دنیا را به خود اختصاص داد. شرایط بد امنیتی یکی از مهمترین دلایل کسب این رتبه بوده است.

بانگوی ­- جمهوری آفریقای مرکزی

بعد از بغداد، بانگوی در رتبه ۲۲۰ قرار گرفته است. هر چند که جمهوری آفریقای مرکزی دارای ذخائر الماس و اورانیوم است، اما بانگوی پایتخت یکی از فقیر‌ترین کشورهای جهان است. مردم این شهر تا هنگامی که هوا روشن است، جرائت بیرون رفتن را دارند. با تاریک شدن هوا، شهر در اختیار تبهکاران قرار می‌گیرد.

انجامنا - پایتخت چاد

میوه و تره‌بار در بازار مرکزی انجامنا به وفور یافت می‌شود. ۸۵ درصد مردم چاد از طریق کشاورزی زندگی می‌کنند. هرچند چاد درآمد نفتی دارد اما یکی از توسعه نیافته‌ترین کشورهای دنیا است. با پایان جنگ داخلی هنوز هم وضعیت زندگی در انجامنا در همه عرصه‌‌ها تاسف‌بار است. انجامنا در رتبه ۲۱۹ قرار گرفته است.

پورتوپرنس - هائیتی

دو سال پس از زمین لرزه در هائیتی، وضعیت بهداشتی در پورتوپرنس همچنان فاجعه بار است. احتمال ابتلا به بیماری‌های واگیردار در این شهر از همه شهرهای دیگر دنیا بالاتر است. و این یکی از دلایل عمده‌ای است که باعث شده پورتوپرنس در رتبه ۲۱۸ این تحقیقات قرار گیرد.

خارطوم ­- سودان

این کودکان در خارطوم به دنیا آمده‌اند. والدین آنها اما اهل سودان جنوبی هستند. آنها در انتظار بازگشت به سودان جنوبی هستند. از ماه ژوئن سال ۲۰۱۱ این کشور به سودان و سودان جنوبی تقسیم شده و اکنون در مناطق مرزی دو کشور جنگ و خونریزی حاکم شده است. ناآرامی و بی امنیتی در خارطورم این شهر را در رتبه ۲۱۷ قرار داده است.


طبقه بندی : اخبارخود نوشته
توسط : سرباز وطن در 13:28 نظرات