تبلیغات
تریبـــون آزاد - دانشجویان دانشگاه آزاد واحد اهواز - ...کامپوزیت چیست؟
درباره وبلاگ
در واقـــــع ، اینجــــا
تریبونیست برای مـا
و پاتوقی برای شما


لوگوی مانویسندگان وبگاه
موضوعات
معرفی کتاب
این کتاب اولین بار در سال 1365 مشتمل بر سیزده سخنرانی استاد منتشر شده و سپس در چاپ نوزدهم با افزودن دو سخنرانی دیگر تجدید چاپ شد. «گفتارهای معنوی» پس از چند چاب از سوی ناشر به «آزادی معنوی» تغییر نام داد و تاکنون بیش از 52 بار چاپ شده

آزادی معنوی
لوگو دوستان
آمار
 • » کل بازدید :
 • » بازدید امروز :
 • » بازدید دیروز :
 • » بازدید این ماه :
 • » بازدید ماه قبل :
 • » تعداد نویسندگان :
 • » تعداد کل پست ها :
دیگر امکانات
نظرسنجی
کدام یک از مطالب رو بیشتر می پسندید؟؟لینکستان
پیوندها
نوای وب

آرشیو
صفحات جانبی
برچسب‌ ها
 • لبخند تو خلاصه خوبیهاست
 • مجموعه یادواره شهدا
 • تولید ملی
کامپوزیت چیست؟ علوم مهندسی ، علم برق و الکترونیک در سایت عملها - کامپوزیت چیست؟ composite panel - کامپوزیت های CMC کامپوزیت های با زمینه پلیمری کامپوزیت های با زمینه فلزی کامپوزیت های پلیمری کامپزیت پلیمری کامپوزیت PMC کامپوزیت MMC مزایای کامپوزیت خواص کامپوزیت ها کاربرد کامپوزیت ها کامپوزیت های تقویت شده

حتما شما هم تا به حال با واژه‌هایی مانند فایبر‌گلاس یا کامپوزیت مواجه شده‌اید. این مواد امروزه کاربردهای وسیعی در صنایع مختلف پیدا کرده‌اند. برای شروع بد نیست بدانیم که فایبرگلاس نوعی بسیار متداول از کامپوزیت است.
فناوری های گوناگون نظیر صنعت ساختمان ، خودرو ، برق و الکترونیک ، هوا فضا و ... به کمک کامپوزیت های مهندسی متحول شده اند.

رشد فزاینده تکنولوژی در سال‌های اخیر باعث شد تا دیگر موادی که در دسترس بشر بود برای پوشاندن جامه حقیقت بر رویاهای مدرن کافی نباشد و از این رو تلاش برای رسیدن به مواد جدید آغاز شد؛ مثلا در بیشتر کاربردهای مهندسی، اغلب به تلفیق خواص مواد نیاز داریم. مواد که ضمن داشتن استحکام بالا، سبک باشند، مقاومت سایشی و UV خوبی داشته باشند و ....

اما از آنجا که نمی‌توان ماده‌ای یافت که همه خواص مورد نظر را دارا باشد، باید به دنبال چاره‌ای دیگر بود: ساخت و استفاده از کامپوزیت ها.


سفر به فضا با شاتل های کامپوزیتی

اگر مواد مهندسی را به سه دسته اصلی فلز، پلیمر و سرامیک طبقه‌بندی کنیم، کامپوزیت دسته چهارمی است که در واقع ترکیبی از 3 دسته دیگر است. موادی چند جزئی که خواص آنها در مجموع از هرکدام از اجزاء بهتر است. ضمن آنکه اجزای مختلف، کارایی یکدیگر را بهبود می‌بخشند.


استفاده از این مواد در فناوری البته ایده جدیدی نیست. از این فناوری چینی‌ها و مصریان قدیم از جمله تمدن‌های باستانی بوده‌اند که برای اولین بار از مخلوط کاه‌گل و شن برای بناسازی استفاده کرده‌اند تا استحکام گل افزایش پیدا کند.

مصریان با چسباندن لایه‌های نازک چوب و پارچه به یکدیگر و با استفاده از طناب، قایق های خود را در برابر متورم شدن دراثر نفوذ آب تقویت می‌کرده‌اند.

 اما استفاده از کامپوزیت‌های پیشرفته، از حدود نیمه دوم قرن بیستم آغاز شد.

چند نوع کامپوزیت داریم؟

وقتی در مورد انواع کامپوزیت صحبت می‌کنیم، منظورمان کامپوزیت های مهندسی است و نه کامپوزیت های طبیعی مانند استخوان‌های بدن.

کامپوزیت شامل یک فاز زمینه (ماتریکس) و یک یا چند فاز تقویت کننده (پرکننده یا فیلر) است. البته ترکیب مواد در کامپوزیت یک ترکیب فیزیکی و ماکروسکوپی است؛ یعنی اجزای تشکیل‌دهنده یک کامپوزیت با هم به صورت شیمیایی ترکیب نمی‌شوند به طوری که اجزای تشکیل دهنده ماهیت شیمیایی و طبیعی خود را کاملا حفظ می کنند و سطح مشترک مشخصی بین اجزا وجود دارد.

کامپوزیت‌های مهندسی را می‌توان از نظر فاز زمینه به 3 دسته CMC (کامپوزیت های با زمینهٔ سرامیکی)، PMC (کامپوزیت های با زمینه پلیمری) و MMC (کامپوزیت های با زمینه فلزی) تقسیم‌بندی کرد.

اما از نظر فاز تقویت‌کننده کامپوزیت ها به 2 دسته کامپوزیت های تقویت‌شده با فیبر (FRC) و کامپوزیت های تقویت شده توسط ذرات (PRC) دسته‌بندی می‌شوند.

به عنوان مثال فایبرگلاس که یکی از پرکاربردترین کامپوزیت هاست، یک کامپوزیت با زمینه پلیمری است که توسط فیبرهای شیشه تقویت شده‌است. سیمان و بتن هم نمونه‌هایی از یک کامپوزیت سرامیکی هستند.


تصاویر علمی ، عکس و فیلم علمی در سایت علم ها - کامپوزیت چیست؟ کامپوزیت ساخت و استفاده از کامپوزیت ها استفاده از کامپوزیت ها ویژگی کامپوزیت کامپوزیت های مهندسی

کامپوزیت چه مزایایی دارد؟

مهم‌ترین مزیت مواد کامپوزیتی آن است که با توجه به نیازهایی که داریم، می‌توانیم خواص آنها را کنترل کنیم. به طور کلی مواد کامپوزیتی دارای مزایای زیر هستند:

• نسبت به وزن خود مقاومت مکانیکی بالایی دارند.

• مقاومت در برابر خوردگی آن‌ها بالاست.

• نسبت به فلزات خصوصیات مکانیکی بهتری دارند.

• به عنوان یک عایق حرارتی خواص خوبی دارند.

پروژه های عملی ، کارهای عملی برق و الکترونیک در سایت علمها - کامپوزیت چیست؟ کامپوزیت ساخت و استفاده از کامپوزیت ها استفاده از کامپوزیت ها ویژگی کامپوزیت کامپوزیت های مهندسی

مجموعه این خصوصیات است که باعث کاربردهای گسترده کامپوزیت ها در صنایع نوین می‌شود. در ساخت بدنه جنگنده های رادارگریز از کامپوزیت ها استفاده می‌شود. همچنین در ساخت قطعات هواپیما و پره نیروگاه بادی و پره هلیکوپتر از کامپوزیت ها استفاده می‌شود. به‌طور کلی مواد کامپوزیتی به دلیل جرم بسیار کم و مقاومت بالا نسبت به فلزات، در صنعت هوا و فضا کاربرد وسیعی دارند.


دانلود علمی و آموزشی ، دانلود نرم افزار علمی در سایت علم ها - کامپوزیت چیست؟ کامپوزیت ساخت و استفاده از کامپوزیت ها استفاده از کامپوزیت ها ویژگی کامپوزیت کامپوزیت های مهندسی

خواص کامپوزیت ها به عوامل مختلفی از قبیل نوع مواد تشکیل دهنده و ترکیب درصد آن‌ها، شکل و آرایش تقویت‌ کننده و اتصال ماتریکس و تقویت کننده به یکدیگر بستگی دارد.


منبع : همشهری آنلاین
http://elecroom.mihanblog.com/post/368